انواع دوزینگ پمپ
تبلیغات در سایت تبلیغات در سایت
<-Menu_Title-> <-Menu_Code->
انواع دوزینگ پمپ

دوزینگ پمپ

دوزینگ پمپ‌ ها از مهم ترین پمپ‌ هایی هستند که در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند، که می تواند مقدار مشخصی از انواع مواد شیمیایی (شامل اسیدها، سیالات خورنده و یا مایعات ویسکوز) را در محل مورد نیاز پمپاژ نماید از این رو آن را دوزینگ پمپ (dosing pump) یا مترینگ پمپ (metering pump) می نامند. پمپاژ در این پمپ ها به صورت دستی و اتوماتیک، و با توجه به مقدار فشار سیستم قابل تنظیم می باشد. با توجه به نوع کاربرد، فشار و دامنه دبی مورد نیاز در انواع دوزینگ پمپ سلونوئیدی، دوزینگ پمپ موتوردار دیافراگمی،دوزینگ پمپ پیستونی، دوزینگ پمپ پریستالتیک ، طبق استاندارد API ۶۷۵ ساخته می شوند.

پمپ پیستونی(Piston Pump)

پمپ پیستونی یا پمپ پلانجری از دسته پمپ های فشار قوی به حساب می آیند. مکانیسم آن یه این صورت است که با رفت و برگشت پیستون داخل سیلندر عمل پمپاژ سیال انجام می شود این پمپ ها به سبب فشار بالایی که دارند در کارواش ها ودیگر صنایع کاربرد زیادی دارند.پمپ های پیستونی دارای فشاربالا و دبی پایین هستند .جنس عمده ی این نوع پمپ ها از برنج می باشد ودربعضی موارد از آلومنیوم نیز ساخته می شود.

پمپ پیستونی

پمپ دیافراگمی(diaphragm pump)

پمپ دیافراگمی یا الکتروپمپ ها از دسته پمپ های جابجایی مثبت به حساب می آیند. در این پمپ ها برای جابجایی سیالات از عمل رفت و برگشتی دیافراگم که از جنس لاستیک ویا ترموپلاستیک است استفاده می شود.از پرکاربرد ترین نوع پمپ های دیافراگمی می توان به پمپ دیافراگمی بادی اشاره کرد که به AODD یا AOD معروف هستند.این پمپ ها معمولا به صورت دستی،برقی و پنوماتیکی راه اندازی می شوند.

پمپ دیافراگمی

پمپ پریستالتیک

پمپ پریستالتیک یا پمپ شلنگی نیز از دسته پمپ های با جابجایی مثبت می باشد پمپ پریستالتیک از یک لوله با قابلیت انعطاف پذیری بالا تشکیل شده است اساس کار این پمپ مبنی بر فشردن ورها شدن یک شیلنگ می باشد . انتقال سیال بدین وسیله وبا استفاده از فشردن یک حلقه از شیلنگ توسط دوچرخ دنده صورت می گیرد پمپ های پریستالتیک به سه دسته شیلنگی، خارج از مرکز۳۶۰ درجه و تیوپی تقسیم می شوند.

پمپ پریستالتیک

پمپ سلونوئیدی(Solenoid pump)

دوزینگ پمپ سلنوئیدی دارای مگنت می باشد. این نوع پمپ ها به علت هوش برتر و حجم دوز تزریقی کمتر مواد نسبت به پمپ دوزینگ از نوع موتوری، در ارجحیت قرار می گیرند. سولنوئیدها قادر هستند که با استفاده از مگنت یک میدان مغناطیسی کنترل شده ایجاد کنند و شفت موجود در پمپ را برای پمپاژ به حرکت در آورند.

پمپ سلونوئیدی

پمپ موتوری

از این نوع پمپ برای ظرفیت های بالاتر دبی و یا فشار استفاده می شود. دوزینگ پمپ موتوری نسبت به مگنت، صدای کمتر و جریان یکنواخت تری را دارد و از این جهت در برتری قرار دارد. طرز کار دوزینگ پمپ موتوری بدین صورت است که نیروی مورد نیاز جهت پمپاژ توسط یک الکتروموتور به قسمت جعبه دنده منتقل می شود و سپس توسط یک شفت متصل به دیافراگم با پیستون عمل رفت و برگشت انجام شده و بدین گونه عملیات دوزینگ انجام خواهد شد.

پمپ موتوری

مطالب مرتبط

نظرات مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
نظر خصوصی
کد امنیتی
<-Menu_Title->
<-Menu_Code->
درباره ما