کاربرد پمپ آب
تبلیغات در سایت تبلیغات در سایت
<-Menu_Title-> <-Menu_Code->
کاربرد پمپ آب

پمپ چیست ؟

پمپ وسیله ای میباشد که انرژی مکانیکی را از یک منبع خارجی مثل موتور گرفته و به سیال مایعی ، گاز و یا جامد که در حال عبور از آن است منتقل می کند.در نتیجه انرژی سیال پس از خارج شدن از پمپ افزایش یافته.

کاربرد پمپ

از پمپ ها برای انتقال و یا جابجایی سیال مایع از یک نقطه به نقطه دیگر در یک سیستم لوله کشی و یا هیدرولیک استفاده می شود، پمپ ها دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام کاربرد خاصی دارند.

هد یا فشار پمپ ( ارتفاع) چیست؟

یعنی یک پمپ تا چه ارتفاعی ( در شرایط استاندارد ) می تواند سیال را تحت فشار بالا ببرد برای پمپ های آب سانتریفیوژ هد یا فشار پمپ آب بر حسب متر (m) و یا فوت (ft)بیان می شود و برای پمپ های روتاری و جابجایی مثبت فشار پمپ بر حسب بار bar، PSI ، کیلو پاسکال (kpa) بیان می شود.
دسته بندی های مختلفی از پمپ ها بر حسب کارکرد ، ساختمان داخلی ، روش انتقال به سیال ، جنس متریال ، مایعی که پمپ می کنند ، وضعیت نصب و غیره به عمل آمده است.

دبی چیست ؟

میزان عبور سیال از یک مقطع در واحد زمان را دبی میگویند که معمولا آن را با Q نمایش می دهند.

واحد های اندازه گیری دبی

اندازه گیری دبی بصورت عمده و بر اساس دو دسته واحد اندازه گیری صورت می پذیرد :

  1. واحد حجمی: میزان عبور توده حجمی از سیال در واحد زمان محاسبه می شود مانند lit/min ، m3/s
  2. واحد جرمی: میزان عبور توده جرمی سیال در کسر مشخصی از زمان محاسبه می گردد مانند Kgr/h

پمپ رفت و برگشتی Reciprocating

در این نوع پمپ ها انتقال انرژی به صورت پریودیک و دوره ایی انجام میشود.نیروی محرکه در این پمپ ها معمولا الکترو موتور می باشد.در این پمپ ها پیستون درون سیلندر بالا و پایین حرکت می کند . عملکرد این سیستم به این ترتیب است که در صورت حرکت پیستون به یک سمت ، درون سیلندر مکش ایجاد می شود و سیال از دریچه به داخل حرکت می کند .
با بازگشت پیستون ، این سیال مکیده شده از دریچه دیگری به بیرون رانده می شود . کاربرد این پمپ ها در سیالات ویسکوز و روغنی می باشد.

انواع پمپ رفت و برگشتی

  • پمپ پیستونی شناوری (Plunger Pumps)
  • پمپ پیستونی شناور یا پلانچری

این نوع پمپ ها دارای مکانیزم دورانی هستند و از گروه پمپ ها با جابجایی مثبت بوده که اصول عملکرد آنها در پمپ نمودن سیال همانند پمپ های رفت و برگشتی است با این تفاوت که به جای یک سیلندر و پیستون دارای تعداد زیادی سیلندر و پیستون می باشند،این پمپ ها در مواردی که فشار خروجی بالا از ( 100تا 1000 بار نیاز باشد استفاده می گردد .در این پمپ ها با چرخش مکانیزم دورانی ، پیستون ها داخل سیلندر رفت و برگشت نموده و روغن را به داخل محفظه سیلندر کشیده و سپس آن را به داخل سیستم پمپ می نمایند.

به طور کلی پمپ های پیستونی در دونوع ، استنلیس استیل و برنزی ساخته می شوند.

مطالب مرتبط

نظرات مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
نظر خصوصی
کد امنیتی
<-Menu_Title->
<-Menu_Code->
درباره ما